Arhivă‎ > ‎

A Cincea Ediție a Școlii de Iarnă

Ne face o deosebită placere să vă anunțăm organizarea celei de-a 5-a Ediție a Școlii de Iarnă a Societății de Neuroradiologie și Radiologie Intervențională din România.
Manifestarea va avea loc la Hotel Sport, Poiana Brașov, în perioada 28-30 noiembrie 2014.

Site-ul manifestării http://neuroradiologie2014.medical-congresses.ro/, permite înregistrarea online, trimiterea on-line a lucrărilor precum și rezervarea online a cazarii.


Preşedintele Comitetului de Organizare

Prof. Dr. Gheorghe Iana


Președinte SNRIR

Dr. Bogdan Popa


Comitet științific

Stefăniță Dima
Bogdan Dorobăț
Danisia Haba
Gheorghe Iana
Ioana Gabriela Lupescu
Bogdan Valeriu Popa
Zora Stoica
Constantin Zaharia

Comitet de organizare

Gheorghe Iana
Sorin Marian Dudea
Ioana Gabriela Lupescu
Bogdan Valeriu Popa
Mihai Crețeanu

Programul Conferintei

VINERI 28.11
11.00-13.00 - Primirea participantilor, inregistrare
13.00 - Deschiderea lucrarilor (G. Iana, B. Popa)
SESIUNEA RADIOLOGIE INTERVENTIONALA (Moderator: Bogdan Popa)
13.00-13.15 - “Curricula atestatului de studii complementare in Radiologie Interventionala, integrarea cu Curricula CIRSE” – Bogdan Popa, G. Iana
13.15-13.30 - “Managementul terapeutic al hemangioamelor evolutive hepatice”-Monica Popiel, Georgeta Popa, Bogdan Popa
13.30-13.45 - “Embolizarea arteriala terapeutica a leziunilor tumorale hemoragice” - Vasile Fotea
13.45-14.00 - “Splenectomie laparoscopica post-embolizare la un pacient pediatric cu microsferocitoza ereditara” - Cristian Constantin
14.00-14.15 - “Rolul radiologiei interventionale in complicatiile transplantului hepatic”- M. Grasu, M. Toma, R. Dumitru, Doina Hrehoret, V. Brasoveanu, I. Popescu
14.15-14.30 - “Tratamentul endovascular al anevrismelor de aorta cu endoproteze tip "flow modulator" - N. Florescu, R. Neamtu, V. Costache, A. Voican
14.30-14.45 - “Tratamentul interventional in afectiunile prostatei – up-date” - Andrei Chirita, Rares Nechifor
14.45-15.00 - “Tumorile regiunii duodeno-bilio-pancreatic; ERCP versus Colangio - IRM” - Ana Magdalena Bratu, D. Cristian, C. Zaharia
15.00-15.30 - Coffee-break
15.30-16.00 - “Imaging Solutions and Applications for Interventional Radiology”, Hadas Zadikario (prezentare SIEMENS)
16.00-16.15 - “Tratamentul percutan al calculilor coledocieni - extractie sau drenaj?” - Teodor Gheorghiu
16.15-16.30 - Tehnici percutane in patologia toracica: rolul Radiologiei Interventionale” - R. L. Dumitru, M. Toma, S. Chiriac, M. Grasu, I. Lupescu, L. Iliescu, C. Stanescu, T. Horvat
16.30-16.45 - “Tumora hepatica complicata cu shunt arterio-venos voluminos - tratament interventional” - Corina Ursulescu
16.45-17.00 - “Embolizarea selectiva a unui hemangiom iatrogen fesier”- Laurentiu Gulie, Monica Popiel, Bogdan Popa
17.00-17.15 - “Proceduri radiologice-diagnostice/interventional-la femeia in perioada fertila” Constantin Zaharia
17.15-17.30 - “Medicul anestezist si managementul durerii”- Ovidiu Palea
17.30-17.45 – “DURABILITY II: A Single long stent (up to 200 mm) for long femoropopliteal lesions” – Mihai Jr. Creteanu (Prezentare COVIDIEN)
17.45-18.15 - Sedinta Comitet S.R.I.M.
20.00 – Welcome Dinner, Restaurant Sport, Sala Ana-Ballroom

SAMBATA 29.11
SESIUNEA NEURORADIOLOGIE INTERVENTIONALA I (Moderator: B.Dorobat)
9.00-9.20 - “Tratamentul endovascular prin trombectomie mecanica in AVC-ul acut ischemic: experienta SCJUT Timisoara” - Cristian Mihalea
9.20-9.40 - “Anevrismele de circulatie posterioara: stent flow diverter sau coiling? Prezentari de caz” - Cristian Mihalea
9.40-10.00 - “Fistula carotido-cavernoasa – up-date al tratamentului endovascular” - B. Dorobat, R. Nechifor, Adela Dimitriade, Alexandra Carp, Florina Antochi, P. Patrascu, G. Iana
10.00-10.20 - “Cazuri speciale 2014” - B. Dorobat, Adela Dimitriade, Alexandra Carp, Oana Posea, G. Iana
10.20-10.40 - “Tratamentul endovascular cu ajutorul flow diverter de tip Pipeline - experienta personala” - Mihai Jr. Creteanu
10.40-11.10 - Coffee-break
11.10-11.30 - “Noutati in tratamentul endovascular al anevrismelor cerebrale” -Stefanita Dima, Lucian Marginean
11.30-11.50 - “Noutati in tratamentul endovascular al MAV-urilor cerebrale” -Stefanita Dima, Lucian Marginean
11.50-12.10 - ”Stentul de carotida cu protectie embolica durabila CASPER RX ” –Ana Diaconu (prezentare TECMED SRL)
12.10-12.40 - “Mechanical Revascularization for Acute Ischemic Stroke” - Igor Kocijancic Interventional Neuroradiologist, University Medical Centre Ljubljana
12.40-13.10 - “From research to clinical practice, new developments in Radiology and Cardiology” - Drazenko Babic - Clinical Scientist, Philips Medical Systems
13.15-14.30 - Lunch (Restaurant Sportul)
SESIUNEA NEURORADIOLOGIE INTERVENTIONALA II (Moderator: S. Dima)
SESIUNE NEUROCHIRURGIE (Moderator: I. Poeata)
14.30-14.50 - “Neuroradiologia Interventionala in Europa, directii de dezvoltare“ – Stefanita Dima
14.50-15.10 - “Tratamentul endovascular in AVC statistica si realitatea franceza” -Cristian Mihalea
15.10-15.30 - “Temporo-sylvian anastomosis and aneurysm clipping in a case of left M1 aneurysm with progressive evolution after initial embolization; case report and literature review”- I. Poeata, Z. Faiyad, A. Chiriac, N. Dobrin, Georgiana Ion, A. Budu
15.30-15.50 - “Endovascular treatment of neurovascular pathology, neurosurgical point of view and Romanian perspective”- Nicolaie Dobrin
15.50-16.10 - “Dispozitivul WEB in tratamentul anevrismului cerebral-evaluare pe termen lung: cazul ideal vs indicatii la limita” - Cristian Mihalea
16.10-16.30 - “Bleeding risk in unruptured cerebral aneurysms, incidentally discovered. Case presentation” - G. Ion, A. Chiriac, N. Dobrin, Z. Faiyad, I. Poeata
16.30-16.50 - “Angioplastia cu stent carotidian fara protectie embolica” – Mihai Creteanu
16.50-17.00 - Discutii 
19.30 - Gala Dinner, Restaurant “Coliba Haiducilor”

DUMINICA 30.11
SESIUNEA NEURORADIOLOGIE DIAGNOSTICA (Moderator: D. Haba, A. Santa)
9.00-9.30 - “Evaluarea IRM avansata a tumorilor cerebrale” - Adrian Santa
9.30-9.50 - “Imagistica tromboflebitelor cerebrale pe intelesul tuturor”- Alecsandra Dragulin, Andreea E. Scheau, Ioana G.Lupescu
9.50-10.10 - “Explorarea imagistica a leziunilor TBC cerebrale si maxilo-faciale”-Danisia Haba, Cornelia Tudorache, Roxana Popescu, MSC Haba, Raluca Vreme, Bogdan Dobrovăţ, E. Moldovanu, Adriana Moldovanu, Gabriela Dumitrescu, Carmen Manciuc
10.10-10.30 - “Aspecte imagistice particulare întalnite in scleroza multiplă” -Cornelia Tudorache, G. Buhus, Diana Hodorog, Florentina Danciu, Danisia Haba
10.30-10.50 - “Puncte cheie in evaluarea si interpretarea imagistica a AVC ischemic silvian” Elisa V. Popa, Gelu Popa, Ioana G. Lupescu
10.50-11.10 - Coffee-break
11.10-11.30 - “Aspecte clinico-imagistice in tromboza de vena oftalmica” - Claudia Costea, Danisia Haba, Carmen Gherman
11.30-11.50 - “Managementul minim invaziv al durerii neuropate” - Elena Ursache
11.50-12.10 - “Aspecte imagistice si histopatologice intalnite in chisturile osoase anevrismale” Oana Onu, Danisia Haba, Ramona Filipescu, St. Iencean, Gabriela Buhus, M. Trandafirescu, M. S. C. Haba, Doina Mihalache, Gabriela Dumitrescu, Anca Sava, Cezar Popescu
12.10-12.30 – “Reformatarea Achizitilor Volumetrice Neuroimagistice” - Carmen Gherman
12.30-12.50 - “Iradierea in explorarile CT cranio-cerebrale: cum, cand si cat reducem doza pastrand siguranta diagnostica”- Bogdan Dobrovat, D. Haba
12.50-13.00 – Discutii
13.00 - Inchiderea lucrarilor (G. Iana, D. Haba)

Comments