Arhivă‎ > ‎

A Şaptea Conferinţă Naţională a Societăţii de Neuroradiologie şi Radiologie Intervenţională din România

Dragi colegi,

Ne face o deosebită onoare să vă anunțăm organizarea celei de-A 7–a Conferințe Naționale a Societăţii de Neuroradiologie şi Radiologie Intervențională din România.
Manifestarea va avea loc la Hotel Sport, Poiana Brașov, în perioada 25-27 noiembrie 2016.
Prezenţa dumneavoastră este un excelent prilej de a împărtăşi din experienţa dumneavoastră clinică şi de a contribui major la formarea profesională a participanţilor tineri, în număr îmbucurător de mare la această manifestare. 
Dorim ca această manifestare ştiinţifică să fie pentru toţi şi pentru fiecare în parte, un prilej excelent de a comunica propria experienţă, de a discuta şi de a învăţa împreună. Vă invităm cu mare plăcere să participaţi activ la o dezbatere ştiinţifică de înaltă ţinută, într-o atmosferă plăcută, interactivă şi colegială.

Cu respect şi consideraţie,

Preşedinte SNRIR
Prof. Dr. Gheorghe Iana


Site-ul manifestării http://snrir2016.medical-congresses.ro/, permite înregistrarea online, trimiterea on-line a lucrărilor precum și rezervarea online a cazarii.

Programul Conferinței

VINERI, 25 NOIEMBRIE 2016 – “1 DAY-STROKE”

8.30-8.45 - Deschiderea Conferinţei (Gheorghe Iana, Bogdan Popa, Ovidiu Băjenaru)
8.45-11.00 – Sesiunea Neuroradiologie Intervenţională
Moderatori: Cristian Mihalea, Mihai Creţeanu
8.45-9.20 - Advanced modalities on endovascular treatment of stroke and aneurysms - Alessandra Biondi, Besançon, France
9.20-9.50 - New ways of high resoluting imaging in neuro-interventional practice - Laurent Spelle, Paris, France
9.50-10.20 - Ischemic stroke: evolution of techniques, and guidelines for treatment and organization of care - Istvan Szikora, Budapest, Hungary
10.20-10.50 - Recorded cases CHU Bicetre, Paris - Live conditions: thrombectomy and flow diverter cases - Cristian Mihalea, Paris
11.00-11.30 - Pauză de cafea
11.30-13.30 – Sesiunea Neuroradiologie Intervenţională şi Terapie în Stroke
Moderatori: Bogdan Dorobăţ, Ştefăniţă Dima
11.30-12.00 - Particularităţi ale terapiei endovasculare în ocluzia teritoriului carotidian/de arteră bazilară - Dana Iancu, Canada
12.00-12.30 - Disecţia arterială carotidiană – particularităţi clinice, imagistice, evolutive şi rezolvare terapeutică - Florina Antochi, Ovidiu Băjenaru, Cristina Tiu, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
12.30-13.00 - Managementul în urgenţă a accidentului vascular cerebral ischemic acut - Ovidiu Băjenaru, Cristina Tiu, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
13.00-13.30 - Tratamentul endovascular al accidentului vascular cerebral ischemic - Lucian Mărginean, Rareş Filep, Mircea Buruian, SCJU Târgu Mureş
13.30-14.30 - Prânz
14.30 – 15.00 - Vulnerabilităţile practicii medicale radiologice în faţa acuzaţiilor de malpraxis - Andrei Codruţ Nanu, UMF Carol Davila, Bucureşti
15.30-16.00 - Simpozion General Electric - Adrian Tutelcă, Clinica de Radiologie şi Imagistică Medicală Timişoara
16.00 -17.00 - Masă rotundă: “Discuţii despre organizarea sistemului de tratament endovascular în accidentul vascular ischemic acut din România”, Gheorghe Iana, Ovidiu Băjenaru, Mihai Creţeanu
* Dezvoltarea terapiei AVC ischemic acut în România - Ovidiu Băjenaru, Cristina Tiu, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
* Privire de ansamblu a studiilor recente. Ce spun ghidurile? - Dana Iancu, Canada
19.00 - Cină - Restaurant «Şura Dacilor»

 SÂMBĂTĂ, 26 NOIEMBRIE 2016

9.00-11.00 – Sesiunea Radiologie Interventionala I - abdomen
Moderator: Bogdan Popa
9.00-9.10 - Ghid de bune practici în evaluarea IRM cu Gd-EOB-DTPA la pacienţii oncologici - studiul VALUE, Ioana Lupescu, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti
9.10-9.20 - Tratamentul prin chemoembolizare al metastazelor hepatice - experienţa Institutului Clinic Fundeni, Mugur Grasu, Radu Dumitru, Mihai Toma, Gina Rusu, Ioana Lupescu, Dana Tomescu, S. Alexandrescu, Eugenia Mîndruț, I. Popescu, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti
9.20-9.30 - Ghidul practic de folosire a microsferelor absorbabile Tandem - recomandările experţilor, Bogdan Popa, Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca, Bucureşti
9.30-9.40 - Cazuri limită în TACE pentru CHC - Rusu Gina, Mugur Grasu, Radu Dumitru, Mihai Toma, Ioana Lupescu, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti
9.40-9.50 - Indicaţiile TACE în tratamentul colangiocarcinomului hepatic - Mihai Ranete, Mugur Grasu, Radu Dumitru, Mihai Toma, Gina Rusu, Ioana Lupescu, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti
9.50-10.05 - O nouă abordare în tratamentul colangiocarcinomului: embolizări non-permanente, DSM-TACE - Jurgen Ebert, PharmaCept Germania
10.05-10.15 - Cazuri speciale în patologia vasculară abdominală - Adela Dimitriade, Alexandra Carp, G. Pana, Bogdan Dorobăţ, Gheorghe Iana, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
10.15-10.25 - Puncte cheie în diagnosticul patologiei aortei - Alina Ioana Nicula, Andreea Marinescu, Gheorghe Iana, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
10.25-10.35 - Abordarea intervenţională a tumorilor hepatice - experienţa personală în cadrul Laboratorului de Radiologie şi Imagistică Medicală Tg. Mureş-Lucian Mărginean, Ioana Halmaciu, Mircea Buruian, SCJU Târgu Mureş
10.35-10.45 - Cherry Hemangioma – prezentare de caz - Y. El Mekkaoui, Bogdan Dorobăţ, Alexandra Carp, Adela Dimitriade, Gheorghe Iana, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
10.45-11.00 - Tratamentul endovascular al anevrismului de aortă abdominală cu proteză aortică multifenestrată (FEVAR) - prezentare de caz -Rareş Nechifor, Centrele De Excelenta ARES, Bucureşti
11.00-11.30 – Pauză de cafea
11.30-13.30 - Sesiunea Radiologie Interventionala II
Moderator: Mugur Grasu
11.30-11.50 - Endovascular treatment of intracranial aneurysms with Codman stent assisted coiling - Vladimir Kalousek, University of Zagreb
11.50-12.00 - Medicina intervenţională în Medlife: activitate în 2016, model de organizare şi perspective - Ştefăniţă Dima, Reli Manolescu, Lucian Mărginean, Medlife, Bucureşti
12.00-12.10 - Tratamentul endovascular al modificărilor arteriale situate sub nivelul genunchiului (BTK)- Cristian Constantin, Dan-Ionuţ Hertzog, Andrei Constantin Deaconu, Facultatea de Medicină şi Farmacie, Craiova
12.10-12.25 - Cazuri speciale în patologia periferică - Bogdan Dorobăţ, Adela Dimitriade, Alexandra Carp, V. Panus, V. Pârlea, Gheorghe Iana, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
12.25-12.35 - Rolul anatomiei vasculare în tratamentul intervenţional al hemoragiilor digestive - Laurenţiu Gulie, Costin Minoiu, Monica Popiel, Bogdan Popa, Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti
12.35-12.45 - Tratamentul endovascular în leziunile arteriale infrapopliteale - Lucian Mărginean, Ioana Halmaciu, Mircea Buruian, SCJU Târgu Mureş
12.45-13.00 - Ablatia prin radiofrecvenţă sub ghidaj CT: indicaţii, tehnică, rezultate, complicaţii - Dumitru Radu, Grasu Mugur, Toma Mihai, Rusu Gina, Lupescu Ioana, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
13.00-13.10 - TIPS în tratamentul ascitei refractare - Mihai Toma, Mugur Grasu, Radu Dumitru, Gina Rusu, Ioana Lupescu, Dana Tomescu, I. Popescu, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
13.10-13.20 - Rolul radiologiei intervenţionale în drenajul colecţiilor din pancreatita acută – L. Oltean, Mugur Grasu, Radu Dumitru, Mihai Toma, Gina Rusu, Ioana Lupescu, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
13.20-13.30 - Camera implantabilă toracică (Port A Cath): indicaţii şi tehnica instalării prin radiologie intervenţională - Dan Gabriel Duma, Pascal Chabrot, Louis Boyer-Chu Gabriel Montpied, Clermont Ferrand, Franţa
13.30-14.30 - Prânz
14.30- 16.00 - Sesiunea Societăţilor invitate (Cardiologie, Chirurgie Vasculară, Neurochirurgie, Neurologie)
Moderatori : Gheorghe Iana, Liviu Pendefunda, Constantin Zaharia
14.30-14.50 - MAV din perspectiva neurochirurgului, Horia Pleş, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Timisoara
14.50-15.15 - Combined treatment for complex intracranial aneurysms -N. Dobrin*, A. Chiriac, Giorgiana Ion*, Z. Faiyad*, I. Poeata, “Gr. T. Popa” University of Medicine and Pharmacy, Iaşi, “Prof. Dr. N. Oblu” Clinic Emergency Hospital, Iaşi*
15.15-15.30 - Trunchiurile gambiere - ultima frontieră – Marin Postu, Centrele de Excelenţă ARES
15.30-15.45 - Coronaro CTA în afara coronarelor - Adrian Şanta, Facultatea De Medicină Sibiu
15.45-16.00 - Corelaţii clinice şi imagistice cardio CT – coronarografie - Luminiţa Tomescu, Emanuel Radu, Teodora Matura, Spitalul Clinic de Urgenţă Prof. Dr. Agrippa Ionescu Bucureşti
16.00-18.00 – Adunarea Generală SNRIR; prezentarea Raportului de Activitate pe centre
19.30 – Cină - Restaurant Sportul
 

DUMINICĂ, 27 NOIEMBRIE 2016

9.00 - 11.00 - Sesiune Neuroradiologie Diagnostică
Moderatori: Gheorghe Iana, Danisia Haba
9.00-9.20 - Anomalii congenitale ale corpului calos - diagnostic pozitiv şi diferențial - Alexandra Cristina Nicolae, Ioana Gabriela Lupescu, Iulia Grecu, Anca Flintoacă Filip, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
9.20-9.35 - Importanţa scorului ASPECT pentru diagnosticul şi tratamentul în urgenţă al pacienţilor cu AVC ischemic - Bogdan Dobrovăţ, Roxana Popescu, Cornelia Tudorache, Albert Mircea, Albert Nicuşor, Anda Eşanu, C. Aldescu, Danisia Haba, UMF Gr. T. Popa, Iaşi
9.35-9.50 - Leziuni transoase ale bazei craniului - aspecte imagistice - Danisia Haba, Alexandru Nemtoi, M.S.C. Haba, Raluca Vreme, Anca Sava, Gabriela Dumitrescu, Ana Elena Petcu, UMF Gr. T. Popa, Iaşi
9.50-10.00 - Vertijul periferic - aspecte imagistice - Danisia Haba, Ariadna Mocrei, Diana Hodorog, Sebastian Cozma, UMF Gr. T. Popa, Iaşi
10.00-10.15 - Fistulă arterio-venoasă posttraumatică la nivelul cervical manifestată prin nevralgie trigeminală contralaterală - Alexandru Șumleanschi, Valeriu Timirgaz, Sergiu Toma,Spitalul Clinic Republican Chişinău, Institutul De Neurologie şi Neurochirurgie Chişinău, Institutul De Medicină de Urgenţă Chişinău
10.15-10.30 - Repere clinico-anatomice pentru radiologi în patologia otomastoidiană - Ana Magdalena Bratu, Iulia Alecsandra Sălcianu, Constantin Zaharia, B. Popescu, C.R. Popescu, S.V.G. Berteşteanu, Raluca Grigore, Spitalul Clinic Colţea Bucureşti
10.30-10.40 - Abcesul cerebral ca şi complicaţie a patologiei de sfera ORL - Iulia Alecsandra Sălcianu, Ana Magdalena Bratu, Constantin Zaharia, Raluca Grigore, S.V.G. Berteşteanu, Spitalul Clinic Colţea Bucureşti
10.40-10.50 - Conflicte vasculo-nervoase în fosa posterioară - Andreea Marinescu, Gheorghe Iana, SUUB, UMF Carol Davila Bucureşti
10.50-11.00 - AVC? - DA sau NU? - Andreea Marinescu, Gheorghe Iana, SUUB, UMF Carol Davila Bucureşti
11.00-11.30 - Pauză de cafea
11.30-13.30 – Sesiune ”teaching” Neuroradiologie
Moderatori: Ioana Lupescu, Adrian Şanta
11.30-11.55 - Ce trebuie să ştim despre evaluarea CT şi prin RM în patologia neurologică cu mecanism imun - Ioana G. Lupescu, Cristina Al. Nicolae, Emi M. Preda, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
11.55-12.10 - Whole Body MRI - în managementul pacientului cu mielomului multiplu: review al literaturii, aspecte tipice şi asocieri lezionale - Mihaela Buzoianu, Ioana G.Lupescu, Emi M.Preda, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
12.10-12.20 - Posterior reversible encephalopathy syndrome (PRES) - Ciprian Radu Sofariu, Doina Patrusel, Corina Roman Filip, Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu
12.20-12.30 - Tumori cerebrale dificile - Adrian Şanta, Facultatea de Medicină Sibiu
12.30-12.40 - Diagnostic diferenţial rar în tumorile de cavum Meckel: metastază de cancer de colon - Andrei Cucu, Claudia Costea, Dana Turliuc, Spitalul Clinic de Urgenţă Prof. Dr. N. Oblu Iaşi
12.40-12.50 - Anevrism carotidian intracavernos neerupt cu extensie intraselară manifestat prin hipopituitarism secundar asociat cu abces intracerebral - Alexandru Șumleanschi, Valeriu Timirgaz, Sergiu Toma -Spitalul Clinic Republican Chisinau, Institutul de Neurologie şi Neurochirurgie Chişinău, Institutul De Medicină Urgentă Chişinău
12.50-13.00 - Lipom interemisferic şi leziuni asociate - o descoperire incidentală - Adrian Dijmărescu, Ioana G. Lupescu, Emi M. Preda, Sandra Moanga, Cristina Al. Nicolae, Institutul Clinic Fundeni Bucureşti
13.00-13.15 - Abordarea multimodală a traumatismelor grave ale coloanei vertebrale - Roxana Popescu, Oana Mihalache, Cornelia Tudorache, Popescu Cezar, Bogdan Costăchescu, Danisia Haba, UMF Iaşi
13.15-13.30 - Hemangiom vertebral – prezentare de caz, G. Pana, Bogdan Dorobăţ, V. Pârlea, D. Teleanu, Gheorghe Iana, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
13.30 – Inchiderea Conferinţei
Comments